rekrutacja pracownikówRekrutacja pracowników nigdy nie jest łatwą sprawą. Często na jedno stanowisko aplikuje bardzo wielu kandydatów, a mimo to, większość z nich nie jest nawet brana pod uwagę w procesie rekrutacji. Co można zrobić aby stać się kandydatem idealnym i ułatwić rekruterowi podjęcie decyzji – przekonać go, aby to właśnie nas zatrudnił?

Zadanie o swój wizerunek

Wiele osób jest odrzucanych przez rekruterów jeszcze przed przeczytaniem CV i listu motywacyjnego. Często okazuje się bowiem, że kandydaci wysyłają zgłoszenia nie na ten e-mail, na który powinni lub też, że maile zawierają błędy tak oczywiste, że prowadzącemu rekrutację nie chce się nawet zaglądać do CV. Takie podejście nie świadczy o nas dobrze, dlatego musimy pamiętać o tym, aby zawsze dokładnie sprawdzać każde słowo nie tylko w CV, czy liście motywacyjnym, ale również w mailu, w którym je wysyłamy.

Szybkie odpowiedzi

Jeśli zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, odpowiadajmy jak najszybciej, czy stawimy się na spotkaniu. To samo tyczy się zadań rekrutacyjnych. Wykonujmy je najszybciej, jak to możliwe. Dzięki temu zdecydowanie zwiększymy swoje szanse na dostanie pracy o jakiej marzymy. Mówiąc o punktualności, pamiętajmy również o tym, aby nigdy nie spóźniać się na rozmowę rekrutacyjną. To na pewno nie zrobi dobrego wrażenia na rekrutującym i raczej zmniejszy nasze szanse na dostanie pracy, szczególnie jeśli jest w niej ceniona obowiązkowość.