doradca personalny

doradca personalny

W czasach gdy praca stanowi realną wartość wbrew pozorom nie jest łatwo znaleźć pracownika, który spełniał by wszystkie oczekiwania potencjalnego pracodawcy. Poszukiwania kandydatów na słabiej płatne stanowiska mogą oznaczać spore trudności ze znalezieniem dostatecznej liczby chętnych, pozwalającej na przeprowadzenie realnej rekrutacji.

Załóżmy jednak, że poszukujemy pracownika na dobrze płatne, ale jednocześnie wymagające stanowisko. Jak wybrać tą najlepszą osobę, spośród aplikujących na nasze ogłoszenie? Okazuje się, że można w tym aspekcie liczyć na pomoc fachowca.

Doradztwo w pełni profesjonalne

Do naszego kraju kilka lat temu dotarła moda na zatrudnianie specjalisty w zakresie rekrutacji pracowników. Osoba na takim stanowisku, najczęściej określana jako doradca personalny, a często także jako „łowca głów”, za główne zadanie ma dokonywanie selekcji kandydatów ubiegających się o zatrudnienie, a ostatecznie dokonanie rekomendacji najlepszych jego zdaniem osób.

Oczywiście, aby skorzystać z takich usług nie trzeba od razu tworzyć dodatkowego etatu. Wystarczy zamiast tego skorzystać z usług firm świadczących usługi w zakresie zarządzania personelem i rekrutacją.

Kto jest dobrym łowcą?

Zazwyczaj osoba na stanowisku doradcy personalnego jest absolwentem jednego z kierunków takich jak: psychologia, zarządzanie, socjologia, czy też marketing. Samo wykształcenie to jednak nie wszystko. Osoba taka musi także być komunikatywna, spostrzegawcza, a przy tym kreatywna, odporna na stres i dobrze zorganizowana. Nie jest to więc praca dla każdego.